Organisaatio


Nakkilan Vire on 350 jäsenen yleisseura Satakunnassa. Vire on perustettu 1945 ja seuran lajivalikoimaan kuuluvat hiihto, keilailu, yleisurheilu ja kuntoliikunta.

Viren toiminta perustuu vahvaan ympärivuotiseen urheilukoulutoimintaan, jota täydentää lasten ja nuorten kilpailutoiminta maastojuoksuineen ja yleisurheilu-, hiihto- sekä sisäratakilpailuineen. Lisäksi järjestämme kuntoliikuntatapahtumia kaikenikäisille. Viren menestyneimpiä urheilijoita ovat olleet hiihtäjä Milla Saari (os. Jauho) ja pikajuoksijat Jenna Jokela sekä Harri Kivelä. Vireläishiihtäjien menestys on ollut erinomainen jopa kansainvälisellä tasolla, sillä peräti kolme vireläishiihtäjää on osallistunut nuorten MM-kilpailuihin.

Yleisurheilijat ovat saavuttaneet runsaasti SM-mitaleita ja useat eri urheilijat ovat saaneet kutsun maaottelutehtäviin. Kesällä 2012 Kristian Salo nousi suomalaisen urheilukansan tietoisuuteen juoksemalla Kalevan kisojen 200 metrillä neljänneksi. Hänen menestyksekästä kauttaan täydensivät Suomen mestaruus, maaotteluvoitto ja 300 metrin Suomen ennätys. Vuonna 2014 Jenni Jokinen juoksi myös neljänneksi Kuopion Kalevan kisojen naisten 200 metrillä.

Yhteystiedot:
29250 Nakkila
nakkilanvire45@gmail.com

Johtokunta

Puheenjohtaja
Jenni Jokinen 044 0847005
jenni.jokinen@hotmail.com

Varapuheenjohtaja
Mia Rantala 050 437 3434
mia.rantala78@gmail.com

Rahastonhoitaja
Riitta Anttila 044 5377247
riitta.i.anttila@dnainternet.net

Muut jäsenet
Jarkko Kujamäki 044 3775001
Mari Nurmi 040 9357775
Jaakko Rantala 045 2174217
Suvi-Päivikki Ketola 044 5445566

Yleisurheilujaosto

Yleisurheilujaoston puheenjohtaja
Mia Rantala
050 4373434
mia.rantala78@gmail.com

Muut jäsenet

Jarkko Kujamäki
044 3775001
jarkko.kujamaki@nakkila.fi

Elina Unkuri
050 5169960
e.unkuri78@gmail.com

Jaakko Rantala
045 2174217
jrantala78@gmail.com

Mari Nurmi
040 9357775
marin81.mn@gmail.com

Anni-Mari Seppänen
046 5964834
annimariseppanen@gmail.com

Suvi-Päivikki Ketola
044 5445566
ketolasuvip@gmail.com

Heini Luomanmäki
044 3603262
heini.luomanmaki@gmail.com

Ari Harju
040 1735011
kuhanaama64@gmail.com

Eero Rantala
044 5605611
eero.rantala@boliden.com

Hiihtojaosto

Hiihtojaoston puheenjohtaja

Muut jäsenet

Kuntojaosto

Kuntojaoston puheenjohtaja

Muut jäsenet
Markku Salo
Terhi Männistö

Keilailujaosto

Puheenjohtaja
Matti Aarikka

Muut jäsenet
Toivo Aalto