Nakkilan Viren Yleisurheilugaala 21.11.2019


Nakkilan Vire palkitsi parhaita yleisurheilijoita Yleisurheilugaalassa 21.11.2019 Nakkilan liikuntakeskuksessa. Vuoden yleisurheilijana palkittiin Patrik Jakonen ja vuoden sisulisäurheilijana Petrus Jakonen.

YLEISURHEILU VUODEN 2019 PARHAAT

VUODEN URHEILIJA Patrik Jakonen
VUODEN SISULISÄURHEILIJA Petrus Jakonen
VUODEN PIKAJUOKSIJA Oliver Mikkola
VUODEN KESTÄVYYSJUOKSIJA Arttu Rantala
VUODEN HYPPÄÄJÄ Elea Nieminen
VUODEN HEITTÄJÄ Paavo Jaakkola
VUODEN OTTELIJA Helmi Äärelä
REHDIN URHEILIJAN PALKINTO Peppi-Inkeri Seppänen
VUODEN KÄVELIJÄ Onni Unkuri
VUODEN AIKUISURHEILIJA Hanna Lindgren (Saul SM 3. keihäs)

Vuoden seuratoimijana palkittiin Jouko Myllykoski

SM-MENESTYS

M17 pituus 4. Patrik Jakonen
P14 kuula 2. Petrus Jakonen
P14 kiekko 2. Petrus Jakonen

STIPENDIT MENESTYS JA A-LUOKKA (14v-)

M17 Patrik Jakonen                  pituus
M17 Manu Kurri                        moukari
P14 Petrus Jakonen                   kuula, kiekko , keihäs, moukari
T14 Eveliina Haviala                80 m aj., korkeus, seiväs, 3-loikka, keihäs
T15 Amanda Yli-Futka             3000 m kävely, kiekko

A-LUOKAN TULOS 9-13v sarjoissa

Tytöt
Mea Rosenvall                              moukari
Aino Anttila                                  2000 m kävely
Helmi Äärelä                                60 m aj, 3-ottelu, pituus, 3-loikka, seiväs, kuula, kiekko, korkeus, 4-ottelu ja moukari
Elea Nieminen                             pituus, korkeus ja 3-loikka
Venla Murto                                 korkeus
Jenny Sköld                                  kiekko, 1000 m kävely
Vilmiina Mattila                          kuula, kiekko, moukari, 3-ottelu ja 600 m kävely
Peppi-Inkeri Seppänen           40 m, 600 m kävely
Ilona Äärelä                                 40 m, keihäs, 3-ottelu ja 600 m kävely
Neea Haapio                                korkeus            
Milja Anttila                                 600 m kävely

Pojat
Roni Mikkilä                                kiekko
Arttu Rantala                              1000 m, 4-ottelu, 60 m aj., 3-loikka ja 1000 m kävely
Onni Unkuri                                1000 m ja 1000 m kävely
Paavo Jaakkola                           keihäs, kiekko ja moukari
Santeri Rantala                           moukari
Kasper Naski                               seiväs
Oliver Mikkola                            40 m, pituus, 3-loikka, 1000 m ja 3-ottelu

KESÄN 2019 TILASTOTIETOA

*Kakkosliigan seura; seuraluokittelupisteitä 62 (Suomen 102.) – Viime vuonna pisteitä 31

*Kalevan Malja –pisteitä 3 (Suomen 168.) – 16-17 v SM-kisa, Patrik Jakonen

*Nuorisotoimintakilpailussa 9-13 v kakkosliigan neljäs sija 405 p (Satakunnan 3. ja Suomen 30.)

*Pm-mitaleita 85kpl (kultaa  39kpl, hopeaa  22kpl, pronssia  24kpl)

*Seuracup 5. sija A-sarjan finaalissa pisteillä 295,5.

NAKKILAN VIREN-ennätykset:

T9
Ilona Äärelä 3-loikka
Milja Anttila 1000 m
Vilmiina Mattila 600 m kävely

T10
Elea Nieminen korkeus
Helmi Äärelä kiekko

T13
Aino Anttila 1000 m, 2000 m kävely

T14
Eveliina Haviala seiväs

P9
Oliver Mikkola 40 m, 150 m, 3-loikka

P10
Santeri Rantala moukari
Arttu Rantala 1000 m

P11
Oliver Mikkola, Arttu Rantala, Onni Unkuri, Santeri Rantala 4 x 50 m

P14
Petrus Jakonen kuula, kiekko

M17
Manu Kurri moukari

SILJA LINE SEURAKISOJEN SEKÄ MUISSA YLEISURHEILUKILPAILUISSA EDUSTANEET 2019
Silja Line seurakisojen 5-6 v palkitut, kaikki vähintään kolmeen kilpailuun osallistuneet palkittiin. Yli 7-vuotiaat palkittiin kerättyjen pisteiden perusteella sekä aktiivisuuden mukaan.

T5
Aada-Lotta Mäenpää
Stella Kaija
Vanessa Luoma
Emma Perkiökangas
Venla Perkiökangas
Joanna Sköld
Lotta Männistö
Oona Halme

P5
Aku Rantanen
Jonne Mäenpää
Enska Kaija
Pauli Viitanen
Oliver Halme
Jonatan Tähtivuori

T6
Linnea Leppänen
Hilda Suomalainen

P6
Musa Yurdakul
Vili Rantanen

T7
Emma Viitanen 60p

P7
Lassi Kivioja 74p
Lauri Kares 73p
Onni Männistö 39p

T8
Ilona Rantala 4962p
Milja Anttila 3704p
Neea Haapio 3188p
Julia Sköld 2638p
Alissa Naski 2537p

P8
Joel Kotomäki 2972p
Verneri Luoma 1334p
Kosti Nieminen 986p

T9
Vilmiina Mattila 5313p
Ilona Äärelä 4955p
Peppi-Inkeri Seppänen 2094p

P9
Oliver Mikkola 3809p

T10
Helmi Äärelä 9634p
Elea Nieminen 8305p
Jenny Sköld 5456p
Venla Murto 4188p
Alisa Raitanen 2953p
Aino Ellä 2030p
Emma Lahtonen 1611p
Aada Skyttä 741p

P10
Arttu Rantala 8701p
Paavo Jaakkola 8241p
Santeri Rantala 7778p
Onni Unkuri 7038p
Valtteri Luoma 5105p
Kasper Naski 4435p
Luka Hohtari 3334p

T11
Kerttu Anttila 4603p
Riia-Mari Rajala 1110p
Sofia Malonen 611p

T12
Maija Vuori 1862p

P12
Roni Mikkilä 4781p
Juho Unkuri 1892p

T13
Aino Anttila 5546p
Mea Rosenvall 2633p
Linnea Salo 2312p

P13
Petrus Rajala 464p

T14
Eveliina Haviala 11759p
Emmi Patrikainen 2906p
Aino Ranki 613p
Heini Vuori 594p

P14
Petrus Jakonen 3081p

T15
Amanda Yli-Futka 3506p
Candy Peltonen 788p

P15
Aatu Pelli 3632p
Nico Sivonen 598p