Kirkon vaiheill- kisat 27.5.2018


21. Kirkon vaiheill- kisat pidettiin Nakkilassa 27.5.2018. Kilpailijoita mukana oli 165.

Tulokset lehdistö: Tulokset

Tulokset: Tilastopaja

Vireläiset: Vireläiset

Tulokset:

M 100m
Loppukilpailu, Tuuli: -0,8
1) Kalle Kompuinen SäkU 11,73
2) Patrik Jakonen PorinYU 11,81
3) Aleksi Hakanen LauttLu 12,09

N 100m
Loppukilpailu, Tuuli: -1,2
1) Martta Rautala ViipU 13,05

N 800m
Loppukilpailu
1) Veera Mattila VammsVoi 2.30,67
2) Sofia Hellman UST 2.42,23

N 100m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +0,3
1) Senja Lammi KanksLei 15,98

M Kolmiloikka
Loppukilpailu
1) Kimmo Mäkeläinen RTU 11,04 +1,5
10,60 11,04 x x x –
+0,3 +1,5 -0,4 +0,0 -1,3

N Keihäs
Loppukilpailu
1) Venla Olli EurajVei 47,72
47,64 47,72 x x x x

2) Martta Rautala ViipU 37,70
x 30,82 x 34,58 37,70 x

3) Johanna Sirviö VamU 31,28
29,67 28,66 31,28 30,78 31,16 31,06

Tim Heininen RaumU 35,34
34,68 35,34 x x x 33,24

P9 150m
1) Einari Kaipiainen UST 24,28
2) Mikael Saastamoinen NoormNo 24,71
3) Leevi Pein KanksLei 24,91
4) Oliver Mikkola NakkVire 24,93
5) Toivo Koivu VammsVoi 25,74
6) Arttu Rantala NakkVire 25,88
7) Teemu Kosonen PorinTa 25,90
8) Severi Kiili UST 26,01
9) Joonatan Jalonen EurajVei 26,09
10) Hugo Salmi VammsVoi 26,25
11) Jasper Jantunen UST 26,33
12) Santeri Rantala NakkVire 26,82
13) Paavo Jaakkola NakkVire 26,97
14) Onni Unkuri NakkVire 27,06
15) Luka Hohtari NakkVire 27,54
16) Kasper Naski NakkVire 28,10
17) Jami Nummi KiuK 28,51
18) Daniel Huppunen KKV 28,52
19) Jalmari Kiili UST 28,84
20) Väinö Koivu VammsVoi 32,90

Alkuerät erä 1, Tuuli: +0,0
1) Mikael Saastamoinen NoormNo 24,71
2) Hugo Salmi VammsVoi 26,25
3) Jalmari Kiili UST 28,84
4) Väinö Koivu VammsVoi 32,90

Alkuerät erä 2, Tuuli: +0,5
1) Leevi Pein KanksLei 24,91
2) Toivo Koivu VammsVoi 25,74
3) Severi Kiili UST 26,01
4) Kasper Naski NakkVire 28,10

Alkuerät erä 3, Tuuli: -0,2
1) Einari Kaipiainen UST 24,28
2) Teemu Kosonen PorinTa 25,90
3) Santeri Rantala NakkVire 26,82
4) Luka Hohtari NakkVire 27,54

Alkuerät erä 4, Tuuli: -1,6
1) Joonatan Jalonen EurajVei 26,09
2) Jasper Jantunen UST 26,33
3) Paavo Jaakkola NakkVire 26,97
4) Onni Unkuri NakkVire 27,06

Alkuerät erä 5, Tuuli: -0,2
1) Oliver Mikkola NakkVire 24,93
2) Arttu Rantala NakkVire 25,88
3) Jami Nummi KiuK 28,51
4) Daniel Huppunen KKV 28,52

T9 150m
1) Essi Kinnanen VammsVoi 24,66
2) Fanni Harju UST 25,02
3) Sara Kunnas RauU 25,31
4) Iina Kuhanen UST 25,61
5) Helmi Äärelä NakkVire 25,62
6) Elea Nieminen NakkVire 26,04
7) Iina Kause PorinYU 26,42
8) Maija Wallenius KiuK 27,02
9) Jenny Viitanen NoormNo 27,29
10) Venla Murto NakkVire 27,49
11) Vilmiina Mattila NakkVire 27,74
12) Milja Anttila NakkVire 27,95
13) Veera Niemi KanksLei 28,64
14) Ilona Äärelä NakkVire 28,73
15) Minja Mäkelä NoormNo 28,88
16) Anni Hakasuo LauttLu 29,18
17) Ilona Rantala NakkVire 29,81
18) Sara Mattila UlvST 43,05

Alkuerät erä 1, Tuuli: -0,3
1) Essi Kinnanen VammsVoi 24,66
2) Jenny Viitanen NoormNo 27,29
3) Minja Mäkelä NoormNo 28,88

Alkuerät erä 2, Tuuli: -0,7
1) Sara Kunnas RauU 25,31
2) Helmi Äärelä NakkVire 25,62
3) Venla Murto NakkVire 27,49

Alkuerät erä 3, Tuuli: +1,1
1) Fanni Harju UST 25,02
2) Elea Nieminen NakkVire 26,04
3) Veera Niemi KanksLei 28,64
4) Sara Mattila UlvST 43,05

Alkuerät erä 4, Tuuli: +0,4
1) Iina Kause PorinYU 26,42
2) Vilmiina Mattila NakkVire 27,74
3) Milja Anttila NakkVire 27,95
4) Ilona Rantala NakkVire 29,81

Alkuerät erä 5, Tuuli: +0,5
1) Iina Kuhanen UST 25,61
2) Maija Wallenius KiuK 27,02
3) Ilona Äärelä NakkVire 28,73
4) Anni Hakasuo LauttLu 29,18

P9 Pituus
Loppukilpailu
1) Mikael Saastamoinen NoormNo 3,64
3,62 x 3,57 3,64

2) Hugo Salmi VammsVoi 3,64
3,64 3,49 3,50 3,29

3) Arttu Rantala NakkVire 3,52
3,52 3,49 3,39 x

4) Oliver Mikkola NakkVire 3,51
3,45 3,47 3,51 3,33

5) Toivo Koivu VammsVoi 3,49
3,25 3,26 3,49 3,49

6) Leevi Pein KanksLei 3,47
3,02 3,47 3,39 3,15

7) Jasper Jantunen UST 3,46
3,46 3,20 3,09 3,35

8) Severi Kiili UST 3,42
3,42 3,27 x 3,30

9) Teemu Kosonen PorinTa 3,36
3,25 3,31 3,36 3,19

10) Santeri Rantala NakkVire 3,29
x x 3,29 x

11) Onni Unkuri NakkVire 3,24
3,03 3,24 3,16 2,85

12) Luka Hohtari NakkVire 3,15
3,15 2,96 x 2,99

13) Paavo Jaakkola NakkVire 3,14
2,97 3,10 2,93 3,14

14) Jalmari Kiili UST 3,00
3,00 2,80 x 2,65

15) Jesse Mäkitalo KiukKi 2,91
2,91 2,66 2,77 2,75

16) Jami Nummi KiuK 2,88
2,88 2,71 2,60 x

17) Kasper Naski NakkVire 2,81
2,77 2,81 2,75 2,71

18) Väinö Koivu VammsVoi 2,69
2,69 2,66 2,46 2,45

19) Daniel Huppunen KKV 2,69
2,51 2,69 x 2,57

20) Valtteri Luoma NakkVire 2,63
2,56 2,61 2,63 2,62

T9 Pituus
Loppukilpailu
1) Helmi Äärelä NakkVire 3,62
3,62 3,35 3,41 3,47

2) Elea Nieminen NakkVire 3,46
3,44 3,39 3,46 2,70

3) Sara Kunnas RauU 3,41
3,41 3,29 3,38 3,34

4) Essi Kinnanen VammsVoi 3,35
3,23 3,23 3,26 3,35

5) Iina Kuhanen UST 3,35
3,35 3,20 3,07 3,18

6) Fanni Harju UST 3,27
3,27 3,22 3,13 3,14

7) Venla Murto NakkVire 3,27
3,13 3,27 3,17 3,07

8) Iina Kause PorinYU 3,22
3,22 3,14 3,08 3,16

9) Vanessa Vesala ForssSa 3,18
3,15 3,18 3,11 3,07

10) Jenny Viitanen NoormNo 3,13
3,02 3,08 3,13 3,05

11) Maija Wallenius KiuK 3,09
3,09 2,84 2,77 2,87

12) Anni Hakasuo LauttLu 3,01
3,01 2,50 2,77 2,95

13) Minja Mäkelä NoormNo 2,97
2,97 2,83 2,83 –

14) Vilmiina Mattila NakkVire 2,91
2,74 2,91 2,80 2,76

15) Mija Anttila NakkVire 2,70
2,55 2,56 2,47 2,70

16) Ilona Äärelä NakkVire 2,69
2,69 – 2,67 2,47

17) Ilona Rantala NakkVire 2,56
2,32 2,56 2,18 2,25

P9 Keihäs
Loppukilpailu
1) Niklas Lehtinen LaSa 23,70
23,70 20,72 22,88 21,81

2) Toivo Koivu VammsVoi 20,30
19,13 20,30 18,77 19,94

3) Santeri Rantala NakkVire 19,70
18,06 18,96 18,97 19,70

4) Tapio Vuorentausta KoskKai 17,27
16,20 16,55 14,85 17,27

5) Arttu Rantala NakkVire 17,22
16,04 17,22 14,30 16,68

6) Leevi Pein KanksLei 17,16
13,79 13,29 15,42 17,16

7) Severi Kiili UST 15,69
14,60 15,69 12,58 14,48

8) Jesse Mäkitalo KiukKi 14,00
13,04 11,82 12,07 14,00

9) Hugo Salmi VammsVoi 13,36
10,77 13,36 12,34 12,84

10) Kasper Naski NakkVire 11,95
11,95 9,77 10,24 9,74

11) Paavo Jaakkola NakkVire 11,70
11,27 10,82 10,46 11,70

12) Luka Hohtari NakkVire 11,43
10,78 9,92 10,70 11,43

13) Jasper Jantunen UST 11,00
8,75 10,72 11,00 9,68

14) Valtteri Luoma NakkVire 10,94
8,20 9,47 10,94 8,46

15) Väinö Koivu VammsVoi 10,32
8,08 7,52 10,32 9,87

16) Daniel Huppunen KKV 10,02
9,20 10,02 8,40 8,23

T9 Keihäs
Loppukilpailu
1) Minja Mäkelä NoormNo 13,06
11,22 12,28 13,06 12,68

2) Helmi Äärelä NakkVire 12,00
11,60 12,00 11,25 10,34

3) Iina Kause PorinYU 11,81
11,67 11,52 11,52 11,81

4) Elea Nieminen NakkVire 11,57
11,57 10,93 10,80 11,47

5) Venla Murto NakkVire 11,33
9,60 10,33 11,29 11,33

6) Jenny Viitanen NoormNo 11,12
9,15 9,45 11,12 10,38

7) Maija Wallenius KiuK 10,03
10,03 7,63 6,95 7,93

8) Fanni Harju UST 9,60
7,40 8,18 8,35 9,60

9) Iina Kuhanen UST 9,23
5,87 7,70 9,23 5,11

10) Anni Hakasuo LauttLu 7,92
5,95 5,46 5,94 7,92

11) Vilmiina Mattila NakkVire 7,72
7,72 7,00 5,90 6,63

12) Ilona Rantala NakkVire 7,60
6,33 7,60 x 5,26

13) Ilona Äärelä NakkVire 6,83
5,16 6,74 6,83 6,66

14) Sara Mattila UlvST 5,40
5,40 4,84 4,96 5,36

P11 60m
1) Eemil Siuko PunkalKu 8,64
2) Martti Wallenius KiuK 9,53
3) Niklas Nuorsaari PorinYU 9,72
4) Samuel Jussila NoormNo 9,75
5) Oskari Savolainen IkaalU 9,77
6) Joel Peltonen PorinTa 9,80
7) Jeri Niinivirta UST 10,05
8) Juho Unkuri NakkVire 10,14
9) Joose Tiensuu VammsVoi 10,17
10) Juho Viitanen NoormNo 10,17
11) William Joukanen PorT 10,24
12) Rasmus Salminen ForssSa 10,50
13) Sakari Mäkelä LauttLu 10,68
14) Onni Mäkelä UlvST 10,91
15) Aapo Mäkelä UlvST 10,99

Alkuerät erä 1, Tuuli: -0,6
1) Oskari Savolainen IkaalU 9,77
2) Juho Viitanen NoormNo 10,17
3) William Joukanen PorT 10,24
4) Rasmus Salminen ForssSa 10,50
5) Sakari Mäkelä LauttLu 10,68

Alkuerät erä 2, Tuuli: -0,2
1) Joel Peltonen PorinTa 9,80
2) Jeri Niinivirta UST 10,05
3) Juho Unkuri NakkVire 10,14
4) Onni Mäkelä UlvST 10,91
5) Aapo Mäkelä UlvST 10,99

Alkuerät erä 3, Tuuli: +0,5
1) Eemil Siuko PunkalKu 8,64
2) Martti Wallenius KiuK 9,53
3) Niklas Nuorsaari PorinYU 9,72
4) Samuel Jussila NoormNo 9,75
5) Joose Tiensuu VammsVoi 10,17

T11 60m
1) Elle Kariniemi LauttLu 9,27
2) Siiri Mäkelä LauttLu 9,32
3) Emilia Helmi NoormNo 9,41
4) Vanessa Salminen ForS 9,53
5) Nuppu Willman NoormNo 9,69
6) Minttu Suomela LauL 9,84
7) Sofia Sampolahti PorinTa 9,88
8) Pinja Rintala LauttLu 9,98
9) Eerika Tuovinen NoormNo 9,99
10) Eevi Pohjolainen LauttLu 10,02
11) Liina Laine LauttLu 10,11
12) Hilla Tenho NoormNo 10,12
13) Ella Kause PorinYU 10,15
14) Emilia Kallela NakkVire 10,22
15) Minea Pyykkö NakV 10,36
16) Emilia Palomäki UST 10,61
17) Amanda Henttinen KKV 10,61
18) Netta Nummi KiuK 10,61
19) Emilia Arola UST 10,67
20) Emma Suojanen KiukKis 15,10

Alkuerät erä 1, Tuuli: -0,8
1) Siiri Mäkelä LauttLu 9,32
2) Emilia Helmi NoormNo 9,41
3) Minttu Suomela LauL 9,84
4) Ella Kause PorinYU 10,15
5) Amanda Henttinen KKV 10,61

Alkuerät erä 2, Tuuli: -0,8
1) Nuppu Willman NoormNo 9,69
2) Hilla Tenho NoormNo 10,12
3) Minea Pyykkö NakV 10,36
4) Emilia Palomäki UST 10,61

Alkuerät erä 3, Tuuli: -0,1
1) Sofia Sampolahti PorinTa 9,88
2) Pinja Rintala LauttLu 9,98
3) Liina Laine LauttLu 10,11
4) Netta Nummi KiuK 10,61
5) Emilia Arola UST 10,67

Alkuerät erä 4, Tuuli: +0,0
1) Elle Kariniemi LauttLu 9,27
2) Vanessa Salminen ForS 9,53
3) Eerika Tuovinen NoormNo 9,99
4) Eevi Pohjolainen LauttLu 10,02
5) Emilia Kallela NakkVire 10,22
6) Emma Suojanen KiukKis 15,10

P11 1000m
Loppukilpailu
1) Joel Peltonen PorinTa 3.26,45
2) Niklas Lehtinen LaSa 3.40,34
3) Niklas Nuorsaari PorinYU 3.41,11
4) Oskari Savolainen IkaalU 3.44,09
5) Rasmus Salminen ForssSa 3.48,93
6) Joose Tiensuu VammsVoi 3.54,71
7) Martti Wallenius KiuK 3.54,73
8) Samuel Jussila NoormNo 4.00,79
9) Juho Viitanen NoormNo 4.13,48
10) Sakari Mäkelä LauttLu 4.15,26
11) Aapo Mäkelä UlvST 4.43,88
12) Onni Mäkelä UlvST 4.44,89
Onni Unkuri NakkVire DNS

T11 1000m
Loppukilpailu
1) Ella Kause PorinYU 3.25,93
2) Nuppu Willman NoormNo 3.29,52
3) Siiri Mäkelä LauttLu 3.40,69
4) Emilia Helmi NoormNo 3.42,15
5) Eevi Pohjolainen LauttLu 3.55,22
6) Minttu Suomela LauL 3.55,64
7) Emilia Palomäki UST 3.57,96
8) Hilla Tenho NoormNo 4.04,54
9) Emilia Arola UST 4.17,95

P11 Pituus
Loppukilpailu
1) Eemil Siuko PunkalKu 4,52
4,52 4,27 4,34 4,38

2) Luukas Lehtinen LaSa 4,50
4,45 4,40 4,39 4,50

3) Samuel Jussila NoormNo 4,34
4,34 4,34 4,09 4,11

4) Oskari Savolainen IkaalU 3,83
3,49 3,83 3,77 3,80

5) Jeri Niinivirta UST 3,70
3,70 3,54 3,48 2,99

6) Martti Wallenius KiuK 3,60
3,47 3,55 3,60 3,51

7) William Joukanen PorT 3,60
3,60 3,48 3,42 x

8) Niklas Nuorsaari PorinYU 3,56
3,56 x 3,46 –

9) Juho Unkuri NakkVire 3,54
3,42 3,28 3,54 3,02

10) Joose Tiensuu VammsVoi 3,37
3,37 x 3,27 3,29

11) Rasmus Salminen ForssSa 3,34
3,33 3,34 3,23 2,57

12) Sakari Mäkelä LauttLu 3,24
3,24 3,17 3,06 3,14

13) Juho Viitanen NoormNo 3,22
3,15 3,09 3,22 3,15

14) Aapo Mäkelä UlvST 3,08
3,02 2,78 3,00 3,08

15) Onni Mäkelä UlvST 2,99
2,53 x 2,99 2,78

T11 Pituus
Loppukilpailu
1) Nuppu Willman NoormNo 4,23
4,05 4,22 4,23 4,18

2) Vanessa Salminen ForS 4,20
4,17 4,20 4,03 3,80

3) Siiri Mäkelä LauttLu 4,06
3,85 3,97 4,06 x

4) Ella Kause PorinYU 3,97
3,66 3,91 3,88 3,97

5) Emilia Helmi NoormNo 3,95
3,95 3,88 3,84 3,79

6) Elle Kariniemi LauttLu 3,81
3,81 3,72 x 3,78

7) Pinja Rintala LauttLu 3,64
3,53 3,56 3,64 3,43

8) Hilla Tenho NoormNo 3,39
3,39 3,29 x x

9) Emilia Kallela NakkVire 3,36
3,29 3,29 3,03 3,36

10) Sofia Sampolahti PorinTa 3,34
3,26 3,13 3,19 3,34

11) Emilia Palomäki UST 3,28
2,95 3,28 3,27 3,28

12) Eerika Tuovinen NoormNo 3,28
3,10 3,28 3,17 2,99

13) Amanda Henttinen KKV 3,27
3,27 3,26 3,14 3,21

14) Eevi Pohjolainen LauttLu 3,26
3,05 3,23 3,16 3,26

15) Emilia Arola UST 3,20 NM
3,20 3,14 x 2,79

16) Netta Nummi KiuK 3,06
2,97 3,06 2,92 2,98

17) Emma Suojanen KiukKis 3,06 NM
3,06 2,80 2,69 2,78

P11 Kuula
Loppukilpailu
1) Luukas Lehtinen LaSa 8,71
8,18 8,37 7,86 8,71

2) Samuel Jussila NoormNo 7,15
6,72 7,15 x 7,01

3) Eemil Siuko PunkalKu 6,98
6,58 6,16 6,84 6,98

4) Kuisma Haapaniemi KiukKi 6,62
5,86 6,54 6,35 6,62

5) Jeri Niinivirta UST 6,32
5,68 6,32 5,97 5,79

6) Onni Mäkelä UlvST 5,97
5,97 5,88 5,65 5,29

7) Aapo Mäkelä UlvST 5,72
5,32 5,58 5,11 5,72

8) Juho Viitanen NoormNo 4,51
4,16 4,49 4,43 4,51

Eerik Lehtinen LauttLu DNS

T11 Kuula
Loppukilpailu
1) Siiri Mäkelä LauttLu 9,71
9,00 9,71 x 9,06

2) Nuppu Willman NoormNo 9,57
9,57 8,52 9,08 7,43

3) Ella Kause PorinYU 8,14
8,14 7,73 7,92 7,72

4) Elle Kariniemi LauttLu 7,49
7,49 7,28 x 6,88

5) Vanessa Salminen ForS 7,28
6,71 6,96 7,28 6,84

6) Amanda Henttinen KKV 6,23
6,02 5,48 6,23 5,92

7) Pinja Rintala LauttLu 6,19
6,16 6,19 5,40 5,78

8) Liina Laine LauttLu 6,09
5,56 5,24 6,01 6,09

9) Eevi Pohjolainen LauttLu 5,99
5,74 5,99 5,91 5,85

10) Emilia Arola UST 5,17
5,17 5,13 4,86 4,88

11) Netta Nummi KiuK 4,98
4,39 4,44 4,98

12) Eerika Tuovinen NoormNo 4,94
4,33 4,94 4,88 4,87

P13 200m
1) Matias Henttinen KKV 27,73
2) Juhana Siivonen SäkU 31,15
3) Henri Hynnä SäkU 32,51
4) Oskari Kallela NakkVire 33,35
5) Ville Jokiranta KasköIK 34,68
Manu Kankaanniemi VammsVoi DNS

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: NM
1) Juhana Siivonen SäkU 31,15
2) Ville Jokiranta KasköIK 34,68
Manu Kankaanniemi VammsVoi DNS

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: NM
1) Matias Henttinen KKV 27,73
2) Henri Hynnä SäkU 32,51
3) Oskari Kallela NakkVire 33,35

T13 200m
1) Jenni Sormunen IkaalU 29,18
2) Sofia Sivunen PorinYU 30,76
3) Olivia Kärki LauL 31,31
4) Emmiina Tammisto KiuK 31,44
5) Neea Nummi KiuK 32,20
6) Amanda Witikkala KKV 32,33
7) Vilma Laaksonen PorinYU 32,53
8) Pinja Nieminen PorinYU 33,14
9) Aino Anttila NakkVire 34,97
Inkeri Kaseva ForssSa DNS
Sanni-Maria Mäkelä NoormNo DNS
Lotta Sjöblom NakkVire DNS

Alkuerät erä 1
1) Olivia Kärki LauL 31,31
2) Neea Nummi KiuK 32,20
3) Pinja Nieminen PorinYU 33,14
Inkeri Kaseva ForssSa DNS

Alkuerät erä 2
1) Amanda Witikkala KKV 32,33
2) Vilma Laaksonen PorinYU 32,53
3) Aino Anttila NakkVire 34,97
Sanni-Maria Mäkelä NoormNo DNS

Alkuerät erä 3, Tuuli: NM
1) Jenni Sormunen IkaalU 29,18
2) Sofia Sivunen PorinYU 30,76
3) Emmiina Tammisto KiuK 31,44
Lotta Sjöblom NakkVire DNS

P13 60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: -1,3
1) Matias Henttinen KKV 10,34
2) Ville Jokiranta KasköIK 12,77
3) Severi Laine LauttLu 13,12
4) Oskari Kallela NakkVire 13,27

T13 60m aidat
1) Eveliina Haviala NakkVire 10,58
2) Sanni-Maria Mäkelä NoormNo 11,23
3) Siiri Pein KanksLei 11,33
4) Nuppu Willman NoormNo 11,88
5) Veera Vuorentausta KoskKai 13,00
6) Ilona Koivuranta LauttLu 13,90
Lotta Sjöblom NakkVire DNS

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -0,6
1) Eveliina Haviala NakkVire 10,58
2) Sanni-Maria Mäkelä NoormNo 11,23
3) Siiri Pein KanksLei 11,33
4) Nuppu Willman NoormNo 11,88

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -2,0
1) Veera Vuorentausta KoskKai 13,00
2) Ilona Koivuranta LauttLu 13,90
Lotta Sjöblom NakkVire DNS

P13 Korkeus
Loppukilpailu
1) Ville Jokiranta KasköIK 120
100 105 110 115 120 125
o o o o xxo xxx

2) Severi Laine LauttLu 120
100 105 110 115 120 125
o o xo o xxo xxx

3) Oskari Kallela NakkVire 105
100 105 110
o o xxx

T13 Pituus
Loppukilpailu
1) Jenni Sormunen IkaalU 4,64 -0,5
4,64 4,43 4,63 x 4,55 4,28
-0,5 -1,1 -0,2 +0,0 +1,1 -2,0

2) Sofia Sivunen PorinYU 4,42 +0,0
x 4,09 4,26 4,13 x 4,42
+1,0 +0,9 -0,6 +0,0 -1,2 +0,0

3) Eveliina Haviala NakkVire 4,39 +0,3
4,21 4,32 4,30 4,31 4,30 4,39
-1,2 +1,0 -1,0 +0,3 +0,0 +0,3

4) Siiri Pein KanksLei 4,20 +0,6
4,07 4,14 4,20 4,08 4,05 4,14
+0,3 +0,8 +0,6 +0,8 +1,7 -1,5

5) Inkeri Kaseva ForssSa 4,17 -0,6
3,93 4,00 4,17 3,84 x x
-0,2 +0,5 -0,6 +0,0 +0,5 -0,7

6) Neea Nummi KiuK 4,13 -0,2
3,91 4,13 3,84 3,75 3,39 x
+0,0 -0,2 -1,0 +1,1 -1,3 +0,0

7) Vilma Laaksonen PorinYU 3,99 -0,2
3,87 3,99 3,89 x 3,68 x
+0,8 -0,2 +0,0 +0,0 -1,8 +0,0

8) Emmiina Tammisto KiuK 3,97 +0,2
3,97 3,72 3,58 3,67 3,80 3,47
+0,2 +0,0 -1,4 +1,0 +0,6 -1,0

9) Etti Saarni PorT 3,60 +1,5
3,60 3,50 3,43
+1,5 +0,4 -1,5

10) Amanda Witikkala KKV 3,54 -0,9
3,54 3,48 3,47
-0,9 -1,4 -1,1

11) Aino Anttila NakkVire 3,41 -0,3
3,41 3,30 3,31
-0,3 -1,2 +0,2

12) Pinja Nieminen PorinYU 3,35 +1,3
3,34 3,35 3,34
+0,7 +1,3 -1,0

13) Ilona Koivuranta LauttLu 2,90 -0,6
x 2,90 x
+0,6 -0,6 +0,1

Lotta Sjöblom NakkVire

P13 Kuula
Loppukilpailu
1) Petrus Jakonen PorinYU 14,27
x x 14,27 x x x

2) Matias Henttinen KKV 9,97
9,89 9,97 9,90 x x x

3) Niilo Virta ForS 9,39
8,00 8,27 9,39 x x 9,25

4) Juhana Siivonen SäkU 7,38
6,39 6,82 7,38 6,78 x 6,30

5) Ville Jokiranta KasköIK 6,63
5,92 6,31 6,29 6,63 x x

T13 Kuula
Loppukilpailu
1) Siiri Pein KanksLei 11,17
9,75 10,07 x 11,17 10,22 10,76

2) Sanni-Maria Mäkelä NoormNo 10,01
9,52 x 9,73 10,01 x x

3) Pinja Nieminen PorinYU 9,54
9,40 8,73 9,19 9,54 9,23 8,86

4) Inkeri Kaseva ForssSa 9,45
9,43 9,45 x 8,86 x x

5) Rebecca Nelimarkka UST 9,16
9,16 9,16 9,07 8,81 9,02 8,52

6) Eveliina Haviala NakkVire 8,72
8,20 8,49 8,37 8,72 8,15 8,35

7) Vilma Laaksonen PorinYU 8,60
8,11 8,53 7,89 8,60 8,50 7,64

8) Emilia Muuvila KiuK 8,41
8,41 8,21 8,38 x 8,20 7,84

9) Etti Saarni PorT 7,19
7,19 6,92 6,66

10) Amanda Witikkala KKV 6,71
5,73 6,71 5,75

11) Aino Anttila NakkVire 5,35
4,82 5,09 5,35

Lotta Sjöblom NakkVire

P15 100m
Loppukilpailu, Tuuli: -0,7
1) Niklas Viikisalo PorinYU 12,42
2) Carlos Peltonen SäkU 12,51
3) Mikael Lähteenmäki KanksLei 13,43
4) Niko Mikkola PorinYU 13,64
Oskari Henttinen KKV DNS

T15 100m
1) Inkeri Ahokas PorinYU 12,75
2) Viveka Loukola RaisKu 13,19
3) Aada Puosi EurajVei 13,39
4) Hilla Leväniemi RaumU 13,58
5) Kaisu Seppälä SäkU 13,67
6) Ida Mäkinen KiuK 13,78
7) Josefina Salmi IkaalU 13,85
8) Matilda Ojainmaa LauttLu 14,36
9) Inari Leppäniemi KKV 14,69
10) Anni Välimäki PorinYU 15,28
11) Aino Manner NoormNo 15,49
12) Helinä Koivuranta LauttLu 16,15
Aada Juhala PorinTa DNS

Alkuerät erä 1, Tuuli: +0,6
1) Inkeri Ahokas PorinYU 12,75
2) Viveka Loukola RaisKu 13,19
3) Aada Puosi EurajVei 13,39
4) Hilla Leväniemi RaumU 13,58
5) Aino Manner NoormNo 15,49

Alkuerät erä 2, Tuuli: +0,1
1) Ida Mäkinen KiuK 13,78
2) Josefina Salmi IkaalU 13,85
3) Anni Välimäki PorinYU 15,28
Aada Juhala PorinTa DNS

Alkuerät erä 3, Tuuli: +0,6
1) Kaisu Seppälä SäkU 13,67
2) Matilda Ojainmaa LauttLu 14,36
3) Inari Leppäniemi KKV 14,69
4) Helinä Koivuranta LauttLu 16,15

P15 2000m
Loppukilpailu
1) Oskari Palomäki UST 7.07,11
2) Sami Heino PorinYU 7.14,72

T15 2000m
Loppukilpailu
1) Aino Lausniemi LauttLu 7.21,73
2) Aino Manner NoormNo 7.51,11
3) Elli-Noora Raita PorinTa 7.58,69

T15 80m aidat
Loppukilpailu
1) Viveka Loukola RaisKu 12,48
2) Vera Karttunen PorinYU 13,42
3) Liinu Karjala PorinYU 14,15
4) Emmi Pohjolainen LauttLu 16,08
Inkeri Ahokas PorinYU DNF

P15 Pituus
Loppukilpailu
1) Niklas Viikisalo PorinYU 5,28 -1,2
5,28 4,97 5,00 4,94 – –
-1,2 +0,3 -1,2 -1,6

2) Mikael Lähteenmäki KanksLei 5,09 -1,1
5,09 5,01 4,59 4,98 x 4,88
-1,1 -1,5 -2,3 -1,0 -1,0

3) Niko Mikkola PorinYU 4,95 +0,0
4,95 4,61 4,87 4,80 4,85 4,71
+0,0 -2,0 -0,4 -0,4 -1,5 -1,1

4) Carlos Peltonen SäkU 4,93 +0,0
4,87 4,93 4,81 x 4,81 4,89
+0,4 +0,0 -0,3 +0,0 -1,7 -0,1

Manu Kankaanniemi VammsVoi
Oskari Henttinen KKV
Patrik Jakonen PorinYU 5,79 -0,3
5,63 5,79 5,72 x x x
+0,1 -0,3 -0,8

T15 Pituus
Loppukilpailu
1) Vera Karttunen PorinYU 4,86 -2,3
x 4,86 x x x x
-0,5 -2,3 +1,1 -2,9 +0,0 -1,9

2) Ida Mäkinen KiuK 4,68 +0,0
4,68 4,41 4,52 4,55 4,51 4,65
+0,0 -0,3 -1,6 -0,4 -1,0 +0,7

3) Nina Seppälä PorinYU 4,58 +0,6
x 4,52 4,27 4,58 4,41 4,37
-0,3 +0,0 -1,2 +0,6 -1,4 -1,1

4) Liinu Karjala PorinYU 4,51 +0,2
4,13 4,31 4,40 4,48 4,51 4,50
+0,0 -0,8 -2,7 -2,6 +0,2 +0,3

5) Josefina Salmi IkaalU 4,30 -0,2
4,28 4,30 4,03 4,29 2,60 4,13
-1,1 -0,2 -1,1 -1,3 -0,9 +0,2

6) Ella Tuohiniemi PorinTa 4,26 -2,0
4,26 4,17 4,25 3,14 4,26 4,19
-0,4 -0,4 -0,5 -0,3 -2,0 -1,3

7) Emmi Pohjolainen LauttLu 4,26 -1,4
4,23 4,26 4,13 4,26 4,16 4,14
+0,5 -1,0 -0,9 -1,4 -1,4 -0,5

8) Kaisu Seppälä SäkU 4,21 +0,0
3,44 4,21 4,01 3,62 3,60 3,46
+0,8 +0,0 +0,0 -0,6 -0,5 +0,0

9) Inari Leppäniemi KKV 4,06 +0,0
3,96 4,06 3,83
-0,5 +0,0 +1,2

10) Hilla Leväniemi RaumU 4,04 +2,1 3,59 -0,3
3,59 x 4,04
-0,3 +0,0 +2,1

P15 Kuula
Loppukilpailu
1) Kosti Saine KanksLei 12,01
11,07 11,35 11,92 11,46 11,73 12,01

2) Mikael Lähteenmäki KanksLei 10,49
10,20 9,82 10,08 10,22 9,82 10,49

T15 Keihäs
Loppukilpailu
1) Siiri Elomaa TampPy 40,82
40,82 x 38,98 39,19 38,08 39,85

2) Emmi Pohjolainen LauttLu 35,90
35,20 35,10 34,26 35,90 32,97 32,07

3) Sani Rajala EurajVei 35,06
33,60 35,06 33,61 31,20 33,78 32,71

4) Rebecca Nelimarkka UST 31,26
29,40 31,26 29,10 30,55 29,32 29,80

5) Sanni-Maria Mäkelä NoormNo 30,85
28,78 x x 30,38 x 30,85

M17 100m
Loppukilpailu, Tuuli: -2,4
1) Robert Silenko LauttLu 12,06
2) Lauri Niemi KanksLei 12,38
Joonatan Huila SäkU DNS

N17 100m
1) Pritne Lember NoormNo 13,02
2) Vilma Lindroos PorinTa 13,17
3) Sonja Puumalainen SäkU 13,45
4) Aino Eno LauttLu 13,69
5) Noora Rintala VammsVoi 13,88
6) Liina Mäkinen SäkU 14,34
7) Saara Vahtokari RaumU 14,59

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -0,8
1) Pritne Lember NoormNo 13,02
2) Sonja Puumalainen SäkU 13,45
3) Liina Mäkinen SäkU 14,34

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -1,5
1) Vilma Lindroos PorinTa 13,17
2) Aino Eno LauttLu 13,69
3) Noora Rintala VammsVoi 13,88
4) Saara Vahtokari RaumU 14,59

M17 800m
Loppukilpailu
1) Kristian Nurmi PorT 2.21,72
2) Sakari Vatunen PorinTa 2.24,95
3) Petri Hynnä SäkU 2.31,09

N17 100m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +0,3
1) Aino Eno LauttLu 16,15

N17 Korkeus
Loppukilpailu
1) Sofie Latva-Risku PorinTa 153
130 135 140 145 150 153 155
– – xo o o xo xxx

2) Minttu Peltonen KKV 150
130 135 140 145 150 153
– – o o xxo xxx

3) Liina Mäkinen SäkU 145
130 135 140 145 150
o o o o xxx

4) Siiri Tuominen KKV 145
130 135 140 145 150
– – o xo xxx

M17 Seiväs
Loppukilpailu
1) Oskari Henttinen KKV 330
310 320 330 340 350
– – o – xxx

2) Verneri Vesala ForssSa 330
310 320 330 340
xxo xo o xxx

N17 Seiväs
Loppukilpailu
1) Aino Manner NoormNo 220
140 160 170 180 190 200 210 220 230
o o o o o o xxo xo x–

M17 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1) Aapo Karvinen VammsVoi 13,31 -0,1
13,24 13,31 12,96 13,31 13,02 13,22
-0,1 -0,5 -0,1 -0,1 -0,1 -1,5

2) Niko Mikkola PorinYU 11,24 +0,3
10,56 x 10,70 10,87 x 11,24
+0,0 -0,8 +0,0 -0,2 +1,1 +0,3

M17 Kuula

N17 Keihäs
Loppukilpailu
1) Meri Elomaa TampPy 37,88
x x 37,88 37,62 36,63 x

2) Jenny Virta UlvST 30,90
30,90 x x x 30,66 x

3) Jane Lember NoormNo 26,78
25,56 24,46 23,68 25,05 24,18 26,78