Satakunnan pm-maastojuoksut 10.5.2018


Satakunnan pm-maastojuoksut juostiin aurinkoisessa ja lämpimässä säässä Nakkilan urheilukentän maastossa. Mukana oli yli 260 juoksijaa.

Tulokset 10.05.2018

P9 1km
1) Samuel Salmela PunkalKu 3.35
2) Måns Selivaara NakkVire 3.39
3) Arttu Rantala NakkVire 3.46
4) Onni Unkuri NakkVire 3.48
5) Paavo Jaakkola NakkVire 3.52
6) Kasper Naski NakkVire 3.53
7) Toivo Koivu VammsVoi 3.53
8) Leevi Hesso KiukKi 3.55
9) Nico Välimäki VammsVoi 3.56
10) Hugo Salmi VammsVoi 3.56
11) Vilho Willman NoormNo 3.56
12) Joonatan Jalonen EurajVei 3.57
13) Santeri Rantala NakkVire 3.58
14) Einari Kaipiainen UlvST 3.59
14) Otto Boman NoormNo 3.59
16) Miro Koski KiukKi 4.00
17) Jasper Jantunen UlvST 4.02
18) Vihtori Ali-Rantala PunkalKu 4.02
19) Juuso Virtaniemi NoormNo 4.02
20) Luka Hohtari NakkVire 4.06
21) Eemeli Poussu NoormNo 4.06
22) Leevi Pein KanksLei 4.09
23) Eemeli Lindfors NoormNo 4.11
24) Mikael Saastamoinen NoormNo 4.11
25) Daniel Huppunen KKV 4.13
26) Jami Nummi KiukKi 4.14
27) Mikko Mäkinen KanksLei 4.17
28) Viljami Heino ParkU 4.17
29) Teemu Kosonen PorinTa 4.20
30) Valtteri Luoma NakkVire 4.22
31) Joona Kanerva NakkVire 4.26
32) Antti Tuomisto VammsVoi 4.28
33) Tuomas Saarijoki KanksLei 4.29
34) Aleksi Laaksonen UlvST 4.29
35) Väinö Koivu VammsVoi 4.29
36) Visa Lampila VammsVoi 4.34
37) Vesperi Laino KanksLei 4.35
38) Jesse Mäkitalo KiukKi 4.36
39) Luca Peltonen NakkVire 5.02
40) Pyry Irri VammsVoi 5.10

P9
Joukkuekilpailu
1.Nakkilan Vire 9
Måns Selivaara 2
Arttu Rantala 3
Onni Unkuri 4

2. Nakkilan Vire 2 24
Paavo Jaakkola 5
Kasper Naski 6
Santeri Rantala 13

3. Vammalan seudun Voima 26
Toivo Koivu 7
Nico Välimäki 9
Hugo Salmi 10

4. Kiukaisten Kisailijat 50
Leevi Hesso 8
Miro Koski 16
Jami Nummi 26

5. Noormarkun Nopsa 44
Vilho Willman 11
Otto Boman 14
Juuso Virtaniemi 19

6. Ulvila Sport Team 65
Einari Kaipiainen 14
Jasper Jantunen 17
Aleksi Laaksonen 34

7. Noormarkun Nopsa 2 68
Eemeli Poussu 21
Eemeli Lindfors 23
Mikael Saastamoinen 24

8. Nakkilan Vire 3 81
Luka Hohtari 20
Valtteri Luoma 30
Joona Kanerva 31

9.Vammalan sudun Voima 111
Väinö Koivu 35
Visa Lampila 36
Pyry Irri 40

T9 1km
1) Iina Poussu NoormNo 3.47
2) Sara Karimäki VammsVoi 3.48
3) Essi Kinnanen VammsVoi 3.49
4) Leni Lehtinen KanksLei 3.51
5) Lotta Kivioja NakkVire 3.55
6) Fanni Harju UlvST 3.56
7) Iina Kause PorinYU 3.57
8) Matleena Peltomäki PorinYU 3.59
9) Hilma Kangasperko LauttLu 4.06
10) Helmi Äärelä NakkVire 4.07
11) Jenny Viitanen NoormNo 4.09
12) Milla Ritvonen VammsVoi 4.09
13) Aurora Lehtonen UlvST 4.10
14) Aina Kuusisto VammsVoi 4.16
15) Elea Nieminen NakkVire 4.19
16) Niina Paasikas KiukKi 4.20
17) Vilmiina Mattila NakkVire 4.21
18) Victoria Yli-Kärkelä ParkU 4.23
19) Maija Wallenius KiukKi 4.25
20) Nelly Koski KiukKi 4.26
21) Minja Mäkelä NoormNo 4.28
22) Venla Murto NakkVire 4.29
23) Ilona Rantala NakkVire 4.30
23) Janna-Sofie Junkkala VammsVoi 4.30
25) Rosaliina Nelimarkka UlvST 4.32
26) Susanne Koivisto NoormNo 4.33
27) Alissa Naski NakkVire 4.40
28) Siiri Välimäki NoormNo 4.41
29) Kiira Broman PorinYU 4.42
30) Miia Kallio NoormNo 4.44
31) Lotta Peltomäki PorinYU 4.46
32) Ilona Äärelä NakkVire 4.47
33) Anna Saine KanksLei 4.52
34) Henriikka Kinnanen VammsVoi 4.59
35) Elsa Rantanen KanksLei 5.02

T9
Joukkuekilpailu
1. Vammalan seudun Voima 1 17
Sara Karimäki 2
Essi Kinnanen 3
Aina Kuusisto 12

2. Nakkilan Vire 1 30
Lotta Kivioja 5
Helmi Äärelä 10
Elea Nieminen 15

3. Noormarkun Nopsa 33
Iina Poussu 1
Jenny Viitanen 11
Minja Mäkelä 21

4. Porin Yleisurheilu 40
Iina Kause 7
Matleena Peltomäki 8
Kiira Broman 28

5. Ulvila Sport Team 43
Fanni Harju 6
Aurora Lehtonen 13
Rosaliina Nelimarkka 24

6. Kiukaisten Kisailijat 55
Niina Paasikas 16
Nelly Koski 20
Maija Wallenius 19

7. Nakkilan Vire 2 62
Vilmiina Mattila 17
Venla Murto 22
Ilona Rantala 23

8. Vammalan seudun Voima 2 69
Henriikka Kinnanen 14
Milla Ritvonen 22
Jenna-Sofie Junkkala 33

9. Kankaanpään Seudun Leisku 70
Leni Lehtinen 4
Anna Saine 32
Elsa Rantanen 34

10. Noormarkun Nopsa 2 81
Susanne Koivisto 25
Siiri Välimäki 27
Miia Kallio 29

P10 1,5km
1) Sakarja Koivisto NoormNo 5.25
2) Oula Kuusiluoma ParkU 5.37
3) Joose Tiensuu VammsVoi 5.39
4) Sakari Mäkelä LauttLu 5.49
5) Elias Ruusuvuori NoormNo 5.50
6) Onni Mäkelä UlvST 5.54
7) Olavi Tuomisto VammsVoi 5.55
8) Anselmi Kuoppala NakkVire 5.59
9) Onni Salo KiukKi 6.02
10) Roni Irri VammsVoi 6.03
11) Juuso Alasmaa KiukKi 6.05
12) Ilari Metso NakkVire 6.10
13) Aapo Mäkelä UlvST 6.13
14) Konsta Saari KiukKi 6.15
15) Kalle Kyösti ParkU 6.21
16) Juho Viitanen NoormNo 6.22
17) Riki Honkanen ParkU 6.25
18) Jeri Niinivirta UlvST 6.35
19) Juho Honganpuhto ParkU 6.47
20) Elmeri Hirvikoski NakkVire 6.53

P10
Joukkuekilpailu

1.Vammalan seudun Voima 20
Joose Tiensuu 3
Olavi Tuomisto 7
Roni Irri 10

2.Noormarkun Nopsa 22
Sakarja Koivisto 1
Elias Ruusuvuori 5
Juho Viitanen 16

3.Parkanon Urheilijat 34
Oula Kuusiluoma 2
Kalle Kyösti 15
Riki Honkanen 17

4.Kiukaisten Kisailijat 34
Onni Salo 9
Juuso Alasmaa 11
Konsta Saari 14

5.Ulvila Sport Team 37
Onni Mäkelä 6
Aapo Mäkelä 13
Jeri Niinivirta 18

6. Nakkilan Vire 40
Anselmi Kuoppala 8
Ilari Metso 12
Elmeri Hirvikoski 20

T10 1,5km
1) Jenna Pelkonen KiukKi 5.42
2) Eevi Pohjolainen LauttLu 5.46
3) Ida Luotonen PorinYU 5.50
4) Stella Määttänen NoormNo 5.51
5) Minttu Suomela LauttLuja 5.59
6) Liina Laine LauttLu 6.02
7) Linnea Tuominen PorinYU 6.03
7) Venla Saari KiukKi 6.03
9) Julia Koskinen PorinYU 6.13
10) Netta Nummi KiukKi 6.14
11) Inka Kuusiluoma ParkU 6.16
12) Susanna Hakala NoormNo 6.19
13) Emilia Arola UlvST 6.21
14) Senni Kautto ParkU 6.23
15) Oona Heino ParkU 6.29
16) Minea Yli-Kärkelä ParkU 6.36
17) Ronja Niemenmaa ParkU 6.38
18) Emma Lindfors NoormNo 6.48
19) Daniela Snäll NoormNo 6.54

T10 Joukkuekilpailu tulokset

1. Lauttakylän Luja 13
Eevi Pohjolainen 2
Minttu Suomela 5
Liina Laine 6

2. Kiukaisten Kisailijat 18
Jenna Pelkonen 1
Venla Saari 7
Netta Nummi 10

3. Porin Yleisurheilu 20
Ida Luotonen 3
Linnea Tuominen 8
Julia Koskinen 9

4. Noormarkun Nopsa 34
Stella Määttänen 4
Susanna Hakala 12
Emma Lindfors 18

5. Parkanon Urheilijat 40
Inka Kuusiluoma 11
Senni Kautto 14
Oona Heino 15

P11 1,5km
1) Aleksi Ahlfors RaumU 5.01
2) Joel Peltonen PorinTa 5.07
3) Eetu Salmi NoormNo 5.10
4) Arttu Kivioja NakkVire 5.10
5) Juho Kallio NoormNo 5.23
6) Olavi Nurmo PunkalKu 5.29
6) William Joukanen PorinTa 5.29
8) Veli Lampila VammsVoi 5.35
9) Sami Lähde VammsVoi 5.40
10) Juho Unkuri NakkVire 5.43
11) Herman Häkkinen PorinTa 5.44
12) Samu Laaksonen NakkVire 5.53
13) Vilho Sainio NakkVire 6.00
14) Veikko Hesso KiukKi 6.03
15) Frans Rintamäki KanksLei 6.06
16) Juho Räikkälä KanksLei 6.07
17) Iivari Uusitalo KanksLei 6.08
18) Martti Wallenius KiukKi 6.17
19) Joona Heino KiukKi 6.35
20) Lauri Meskanen PorinYU 8.16

P11
Joukkuekilpailu

1. Porin Tarmo 19
Joel Peltonen 2
William Joukanen 6
Herman Häkkinen 11

2. Nakkilan Vire 26
Arttu Kivioja 4
Juho Unkuri 10
Samu Laaksonen 12

3. Kankaanpään Seudun Leisku 48
Frans Rintamäki 15
Juho Räikkälä 16
Iivari Uusitalo 17

4. Kiukaisten Kisailijat 51
Veikko Hesso 14
Martti Wallenius 18
Joona Heino 19

T11 1,5km
1) Nuppu Willman NoormNo 5.08
2) Ella Kause PorinYU 5.09
3) Emilia Helmi NoormNo 5.26
4) Maija Vuori NakkVire 5.33
5) Anni Teronen VammsVoi 5.37
6) Siiri Mäkelä LauttLu 5.44
7) Siiri Laino KanksLei 5.46
8) Hilla Tenho NoormNo 5.55
9) Emilia Palomäki UlvST 6.01
10) Ella Harell PorinYU 6.06
11) Iida Ilander PorinTa 6.08
12) Janita Kinnanen VammsVoi 6.15
13) Petra Broman PorinYU 6.15
14) Peppi Lehtinen KanksLei 6.28
15) Emmi Vidqvist UlvST 6.31
16) Venla Raukola KanksLei 6.36
17) Nette Järvinen UlvST 6.49
18) Emilia Kallela NakkVire 6.55

T11
Joukkuekilpailu

1. Noormarkun Nopsa 12
Nuppu Willman 1
Emilia Helmi 3
Hilla Tenho 8

2. Porin Yleisurheilu 25
Ella Kause 2
Ella Harell 10
Petra Broman 13

3. Kankaanpään Seudun Leisku 37
Siiri Laino 7
Peppi Lehtinen 14
Venla Raukola 16

4. Ulvila Sport Team 41
Emilia Palomäki 9
Emmi Vidqvist 15
Nette Järvinen 17

P12 2km
1) Tino Knuutila KanksLei 6.52
2) Olli Lindroos NoormNo 7.55
3) Rami Tuominen KanksLei 8.10
4) Juho Herrala KKV 8.16
5) Oskari Kallela NakkVire 8.16
6) Niilo Ellä NakkVire 8.24
7) Veikka Loikas PorinYU 8.25
8) Onni Ruusunen PorinYU 8.27
9) Niklas Ranne PorinYU 8.27
10) Henri Saunaluoma KanksLei 8.28
11) Esko Falck NakkVire 10.15

P12
Joukkuekilpailu

1. Kankaanpään Seudun Leisku 14
Tino Knuutila 1
Rami Tuominen 3
Henri Saunaluoma

2. Nakkilan Vire 22
Oskari Kallela 5
Niilo Ellä 6
Esko Falck 11

3. Porin Yleisurheilu 24
Veikka Loikas 7
Onni Ruusunen 8
Niklas Ranne 9

T12 2km
1) Sofia Sivunen PorinYU 7.32
2) Venla Lehtonen UlvST 7.59
3) Olivia Kärki LauttLu 8.19
4) Emmi Niemenmaa ParkU 8.23
5) Mette-Maria Myllykallio SiikSIsu 8.23
6) Lidia Haula NakkVire 8.30
7) Maisa Aarikka PorinYU 8.33
8) Suvi-Ester Koivisto NoormNo 8.37
9) Anna Stenroos NakkVire 8.42
10) Aino Anttila NakkVire 8.45
11) Milja Perälä PorinYU 9.16
12) Iida Mikkelsson PorinYU 9.55

T12
Joukkuekilpailu

1. Porin Yleisurheilu 19
Sofia Sivunen 1
Maisa Aarikka 7
Milja Perälä 11

2. Nakkilan Vire 25
Lidia Haula 6
Anna Stenroos 9
Aino Anttila 10

P13 3km
1) Aleksi Miikkulainen PorinYU 7.20
2) Juhana Siivonen SäkU 7.27
3) Henri Hynnä SäkU 7.39
4) Taneli Salminen NoormNo 7.50
5) Oskari Laaksonen UlvST 8.24
6) Justus Walli NoormNo 9.48

T13 3km
1) Elli Punto VammsVoi 7.24
2) Aleksanda Huhtala PorinYU 7.38
3) Pinja Mattila VammsVoi 7.55
4) Eveliina Haviala NakkVire 8.12
5) Emmi Patrikainen RaumU 8.25
6) Lotta Sjöblom NakkVire 8.31
7) Heini Vuori NakkVire 8.35
8) Pinja Nieminen PorinYU 8.47
9) Emmi Harell PorinYU 8.58
10) Meri Kumpulainen PorinYU 9.03
11) Vehkala Anniina SiikSisu 9.30

T13
Joukkkuekilpailu

1. Nakkilan Vire 17
Eveliina Haviala 4
Lotta Sjöblom 6
Heini Vuori 7

2. Porin Yleisurheilu 19
Aleksandra Huhtala 2
Pinja Nieminen 8
EMmi Harell 9

P14 3km
1) Niko Mikkola PorinYU 10.14
2) Oskari Palomäki UlvST 10.16
3) Mikael Lähteenmäki KanksLei 10.24
4) Topias Salminen NoormNo 11.05
5) Sami Heino PorinYU 11.10
6) Jaakko Lakkamäki NakkVire 11.38
7) Topias Stenroos NakkVire 11.55
8) Aatu Hakanen NakkVire 12.02
9) Ville Männistö UlvST 12.33

P14
Joukkuekilpailu

1. Nakkilan Vire 21
Jaakko Lakkamäki 6
Topias Stenroos 7
Aatu Hakanen 8

T14 3km
1) Pauliina Koivuniemi VammsVoi 10.34
2) Jessica Junkkala VammsVoi 10.51
3) Aino Lausniemi LauttLu 10.54
4) Veera Niemenmaa ParkU 11.00
5) Aino Manner NoormNo 11.09
6) Nina Välimäki VammsVoi 11.16
7) Ilona Lampila VammsVoi 11.17
8) Elli-Noora Raita PorinTa 12.21
9) Siiri Heikkilä NakkVire 13.03
10) Pauliina Nurmo PunlalKu 13.06
11) Pinja Kallio NoormNo 13.16
12) Emmi Pohjolainen LauttLu 14.16

T14
Joukkuekilpailu

1. Vammalan seudun Voima 9
Pauliina Koivuniemi 1
Jessica Junkkala 2
Nina Välimäki 6

P15 3km
1) Santeri Oinonen VammsVoi 10.11

T15 3km
1) Veera Mattila VammsVoi 10.33
2) Maria Juhala KanksLei 12.16
3) Sofia Hellman UlvST 12.40
4) Jenna Järvinen KanksLei 14.16
5) Eeva Heikkilä KanksLei 14.18

T15
Joukkuekilpailu

1. Kankaanpään Seudun Leisku 11
Maria Juhala 2
Jenna Järvinen 4
Eeva Heikkilä 5

M17 4km
1) Samuli Kero VammsVoi 14.20
2) Kristian Nurmi PorinTa 15.55
3) Petri Hynnä SäkU 16.00

N17 4km
1) Julia Junkkala VammsVoi 16.41
2) Ruut Nieminen KanksLei 18.53
3) Susanna Palomäki UlvST 19.06
4) Marjaana Nurmo PunkalKu 23.05

N19 4km
1) Katariina Nurmo PunkalKu 19.25

N 4km
1) Anna-Liisa Häkkinen PunkalKu 15.32
2) Roosa Marjaniemi NoormNo 17.40
3) Päivi Mäkelä VammsVoi 17.46
4) Terhi Männistö NakkVire 18.43
5) Annika Mäkinen NakkVire 19.45

M 6km
1) Jouko Mahlamäki LauttLu 20.16
2) Mika Nurmo PunkalKu 20.48
3) Aaro Mattila PorinYU 21.03
4) Juhani Kanerva NakkVire 27.09
5) Mika Koivumäki NakkVire 27.32